XV Bieg Piaśnicki

Biegi Piaśnickie są jedną z najważniejszych imprez sportowych w powiecie wejherowskim, które łączą ze sobą sportową rywalizację z idę upowszechniania wiedzy o zbrodni piaśnickiej. Coroczne zawody ponownie odbyły się w lesie, który podczas II wojny światowej było miejscem największej w tym regionie kaźni, którą hitlerowscy Niemcy zgotowali ludności Polskiej i Kaszubskiej, stosując wobec ich przedstawicieli masowe egzekucje od końca października 1939 roku do początków kwietnia 1940 roku. Szacuje się, że w tym miejscu śmierć poniosło od 12 do 14 tysięcy osób, chociaż niektóre przekazy mówią o jeszcze większej ilości poległych w lasach piaśnickich. Organizacja biegów ma więc na celu wspomnienie wszystkich tych, którzy znaleźli spoczynek w Piaśnicy, a także szerzenie pamięci o tamtych wydarzeniach wśród uczestników wydarzenia.

W ramach tegorocznych Biegów Piaśnickich przygotowano dwa główne dystanse – biegowy na 10 kilometrów oraz nordic walking na 5 kilometrów. Nie zabrakło także dystansów (od 100 do 600 metrów) dla młodszych zawodników, którzy rywalizowali w biegach dla dzieci i młodzieży.

Warunki do przeprowadzenia zawodów okazały się wręcz idealne. Połączenie niezwykłej leśnej przestrzeni, która charakteryzuje się wyjątkowym wręcz spokojem, z suchą i częściowo utwardzoną trasą, a do tego sprzyjającą biegaczom pogodą sprawiło, że wielu z zawodników pokonało swoje dystanse w rekordowych dla siebie czasach.

Kat. Open K.

1 msc. Katarzyna Szpilman (ESJA TEAM) z Gdyni, z czasem 00:34:19

2 msc. Agata Brygała (ESJA TEAM) z Gdańska, z czasem 00:35:26

3 msc. Izabela Hrycyk z Lęborka, z czasem 00:35:37

Zapraszamy na nasze kanały social media: https://www.facebook.com/esja.eu oraz https://www.instagram .com/esja.eu

Każdy zawodnik, który ukończył bieg otrzymał pamiątkowy medal, a pierwsza trójka poszczególnych kategorii także pamiątkowe puchary. Dla zwycięzców przygotowano także nagrody rzeczowe oraz w postaci voucherów ufundowanych przez partnerów wydarzenia.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i dziękujemy za przyłączenie się do propagowania pamięci o zbrodni piaśnickiem poprzez sport.

więcej na: elektorniczne zapisy