“Przygotowanie kładzie podwaliny zwycięstwa” Joe Gibbs
Bardzo często na różnych forach pojawiają się pytania dotyczące obuwia do nordic walking.
Jest to bardzo ważny element jeśli chcesz chodzić ekonomicznie i efektywnie.
Noszenie obuwia sportowego wyposażonego w grubą, amortyzującą podeszwę, mocno podniesioną piętę oraz uniesione noski wprowadza duże zmiany w funkcjonowaniu całego naszego ciała.
Podniesiona pięta w obuwiu (to chyba tylko moda gdyż nie ma na to naukowego uzasadnienia) zmusza resztę ciała do nienaturalnego dopasowania się w pionie do zmodyfikowanej bazy podparcia, co po pewnym czasie prowadzi do zaburzeń strukturalnych, przejawiających się bólem w dolnej części kręgosłupa. Uniesione noski wymuszają sztuczne ułożenie palców. Teoretycznie mają ułatwiać przetaczanie się stopy i wybijania się z przodosotopia, ale w istocie zakłócają tylko naturalną pracę nóg.
Możesz być silny, ale jeśli będziesz miał słabe stopy, to ta siła będzie miała marne fundamenty, co wpłynie na pogorszenie sprawności ruchów.
Noszenie butów nieprzystosowanych do naturalnej pracy stóp sprzyja zaburzeniom, problemom z kręgosłupem, a nawet kontuzjom.
Dużym błędem jest też zakładanie butów z wysoką cholewką. But jest wówczas czymś w rodzaju opatrunku gipsowego uniemożliwiający naturalny ruch. Z upływem czasu ograniczenia te w połączeniu ze zbyt mocną amortyzacją i nadmierną ochroną stopy prowadzą do osłabienia mięśni i więzadeł, to zaś zmniejsza funkcjonalność stopy, a co za tym idzie również i prędkość marszu.
Producenci wprowadzają cały czas innowacyjne rozwiązania, ale nie zawsze są to dobre rozwiązania.
Dlatego podczas zakupów zwróć uwagę na te części obuwia do nordic walking, a Twoja ciało Ci za to podziękuje.
Bardzo istotnym elementem będą również ćwiczenia stóp, które najczęściej są pomijane w procesie treningowym. Pracując nad rozwijaniem sprawności stóp, zwracaj uwagę na płynące z nich informacje zwrotne. Trening stóp nie różni się od innych aspektów ćwiczeń fizycznych: musi być stopniowy, musi być progresja i musi być czas na regenerację. Nadmierne obciążenie może wywołać dyskomfort, ból, a nawet kontuzję.
Dobrym rozwiązaniem jest bardzo częste chodzenie na boso na łonie przyrody. Takie specjalne treningi będą wpływały na zwiększenie funkcjonalności stóp jak również pozwolą na rozładowanie stresu.
“Nie walcz z siłami, wykorzystaj je” R. Buckminister Fulle