Nordic Walking, czyli maszeruj z kijami dla swojego zdrowia i lepszego samopoczucia.

Nordic Walking to prosta aktywność oparta na marszu, z dodatkowym elementem, jakim są kije. Jest to rodzaj marszu, który zwiększa zużycie energii od 20 proc. do 46 proc. w porównaniu do zwykłego chodzenia.

Większe zapotrzebowanie na kalorie jest wynikiem uruchomienia zarówno górnej, jak i dolnej części ciała.

Nordic Walking na każdą porę roku

Nordic Walking jest zalecany także przy rehabilitacji urazów i w chorobach przewlekłych. Można go uprawiać niemal o każdej porze roku. Choć Nordic Walking nie jest obciążony kontuzjami, wybierając się na kije należy koniecznie pamiętać o prawidłowym obuwiu i dostosowanym do pogody wygodnym ubraniu.

Z uśmiechem to nawet 95 proc. mięśni

– Nordic Walking to sport dla wszystkich, nieważne czy masz 5 czy 95 lat. Idąc prawidłową techniką, jesteśmy w stanie zaangażować 90 proc. mięśni, a jeśli się do tego uśmiechamy, to nawet 95 proc. – mówi Joanna Piotrowska, trenerka Nordic Walking, z 11 letnim doświadczaniem, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie i doktor nauk o kulturze fizycznej. – O radość przy uprawianiu tej aktywności nietrudno, bo marsz wyzwala endorfiny – dodaje.

Stosuj zasady i wystrzegaj się błędów

Podstawowe zasady Nordic Walking to prawidłowy marsz, polegający na naprzemiennej pracy ramion i nóg (prawa ręka lewa noga). Ramiona pracują jak wahadła, w przód i w tył.

Kij wbijmy pod katem 60 proc. w tym samym momencie, gdy pięta dotyka podłoża. Po wbiciu kija odpychamy się, by ciało otrzymało odpowiednią prędkość.

Najczęstszy błąd to marsz na tzw. pająka, gdy kij wbijany jest pod kątem 90 stopni; częstym błędem jest też ruch prawa ręka prawa noga, tj. brak naprzemienności pracy rąk i nóg.

Jest film instruktażowy

Joanna Piotrowska to jedna z najlepszych trenerek Nordic Walking (NW) w Polsce. Wyszkoliła dziesiątki instruktorów, którzy wielokrotnie zdobywali tytuły mistrzów Polski i Europy NW w Polsce.

Podstawy Nordic Walking przygotowała Akademia NFZ.