Siedzący tryb życia jest szkodliwy nie tylko dla ciała ale także dla umysłu. Od dawna wiadomo, że aktywność pobudza kreatywne myślenie, innowacyjność i funkcje kognitywne. Grecy doskonale zdawali sobie sprawę z zależności pomiędzy chodzeniem, a optymalizacją funkcji poznawczych studentów dlatego też w słynnej szkole założonej przez Arystotelesa nauczanie prowadzono w ruchu podczas spacerów.
Mózg reaguje tak jak mięśnie, gdy jest używany wzrasta i zanika podczas braku aktywności
Brak aktywności zabija nasze mózgi fizycznie je kurcząc.
Aktywność fizyczna i ruch pobudzają rozwój mózgu. Same ćwiczenia nie sprawiają oczywiście, że jesteśmy mądrzejsi. Dzięki ćwiczeniom możemy dłużej się uczyć i koncentrować bez spadku efektywności tego działania. Aktywność ma również wpływ na optymalizację pracy mózgu jeśli chodzi o uczenie się. Dzieje się tak za sprawą neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (ang. brain-derived neurotrophic factor BDNF), który pozwala tworzyć nowe połączenia mózgowe. Wywołuje on neurogenezę, czyli wzrost komórek niezbędnych do rozwoju mózgu w dzieciństwie i spowolnienie naturalnych procesów inwolucyjnych w późniejszym etapie życia.
Nawet umiarkowana ilość ruchu może doładować obwody mózgowe i wyostrzyć zdolność logicznego myślenia.
Jeśli rozmawiasz przez telefon rób to chodząc ponieważ badania wykazują, ze twój głos jest wtedy bardziej przekonywujący oraz bardziej przyjemny dla odbiorcy.
Pamiętaj:
– ogranicz siedzenie do minimum;
– co 26 min zrób 2-3 ćwiczenia, przeciągnij się wstań i zrób marsz w miejscu;
– gdy tylko możesz zwracaj uwagę na poprawną pozycję podczas siedzenia;
– każdego dnia bądź aktywny i zadbaj o swoje ciało.