Sezon startowy nadszedł wielkimi KROKAMI.
Wielu z nas sumiennie przygotowywało się do tego okresu, aby osiągnąć sukces podczas rywalizacji sportowej. W planach treningowych były różne zaplanowane obciążenia  w kolejnych mikrocyklach.
Czy podczas okresu przygotowawczego wzięliście pod uwagę pracę nad prawidłowym funkcjonowaniem stóp?
Prawidłowa praca stóp podczas marszu oznacza minimalne zużycie tkanek jak też minimalne zużycie energii.
Kiedy stopy są zdrowe to marsz będzie najbardziej efektywny. Każde odchylenie od normalnej postawy i ruchomości powoduje większe tarcia w stawach skokowych kolanowych, biodrowych, kręgosłupie i w innych miejscach naszego organizmu. Nawet nieduża dolegliwość w stopie wymusza zmianę sposobu poruszania się, a to może spowodować zdecydowane zwiększenie kosztu energetycznego podczas wykonywania marszu.
Nieprawidłowa praca stóp może wymuszać na mięśniach różnego rodzaju kompensacje oraz zmiany adaptacyjne w stawie skokowym i kolanowym co w rezultacie prowadzi do zaburzeń ruchu obu tych stawów, a także połączonych z nimi mięśni. Zaburzenia pracy stóp mogą mieć również wpływ na obszary tak pozornie odległe jak ramiona oraz głowa.
Zdrowa i prawidłowo zbudowana stopa może wykonywać wiele różnych ruchów. Ćwiczenie tych ruchów powinno zostać włączone podczas planowania sesji treningowych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się:
– jakie stosować ćwiczenia;
– jak poprawić mobilność stóp;
– jak poprawić prawidłową pracę stóp podczas marszu;
– jak odbudować równowagę mięśniową;
– jak dobrać odpowiednie obuwie;
– jak samodzielnie ocenić ocenić stan stóp.